Athletics

BasketballFootballVolleyball


Basketball

Chris Higginbottom, High School Girl's Head Coach
Anna Brooke Page, High School Girl's Assistant CoachAnna Brooke Page, 9th/Junior Varsity Girl's Coaches
Chris Higginbottom, 9th/Junior Varsity Girl's CoachesChris Higginbottom, Junior High Girl's Coach

2017-18 Varsity Schedule

Date: Opponent: Location:
November 4 Tupelo Girls Classic Away
November 4 Calhoun City Boys Classic Away
November 7 Tishomingo County Classic Away
November 14 Jumpertown Home
November 17 Tremont Home
November 28 Tishomingo County Home
December 1 TishoWamba County Tournament Away
December 2 TishoWamba County Tournament Away
December 7 Boys Tournament @ New Site Away
December 8 New Site Away
December 12 Walnut Away
December 15 Red Bay Home
December 16 Biggersville Boys Tournament Away
December 18-19 Baldwyn Boys Tournament Away
December 18 Baldwyn Girls Away
December 26-29  Lauderdale County, AL Girls Christmas Tournament Away
December 28-29  Alcorn Central Boys Tournament Away
January 5 Booneville Home
January 6 Tangle on the Trail Girls Tournament @ Pontotoc Away
January 9 Alcorn Central Away
January 12 Mantachie Away
January 16 Kossuth Home
January 19 North Pontotoc Away
January 23 Red Bay Away
January 27 Robertson Girl's Tournament Away
January 30 Ingomar Home
February 6 Aberdeen Home
February 8 Itawamba Away
February 13-17 District Tournament Northeast

2017-18 Junior Varsity Schedule

Date: Opponent: Location:
November 7 Tishomingo County Classic Away
November 14 Jumptertown Home
November 17 Tremont Home
November 28 Tishomingo County Home
December 1 TishoWamba County Tournament Away
December 12 Walnut Away
January 5 Booneville Home
January 9 Alcorn Central Away
January 12 Mantachie Away
January 16 Kossuth Home
January 19 North Pontotoc Away
January 30 Ingomar Home
February 6 Aberdeen Home
February 8 Itawamba Away

2017-18 Junior High Schedule

Date: Opponent: Location:
October 24 Itawamba Home
October 26 Hills Chapel Home
November 2 Burnsville Away
November 6 Iuka Away
November 9 Alcorn Central Away
November 13 Belgreen Home
November 16 Burnsville Home
November 30 Red Bay Away
December 4 Tishomingo Home
December 11 Tishomingo Away
December 15 Red Bay Home
January 4 Baldwyn Away
January 8 Iuka Home
January 15 Tishomingo County Tournament Iuka
January 18 Tishomingo County Tournament Iuka

Football

Jason Coker, Head Coach
Kevin Deaton, Assistant Coach
Mike Hill, Assistant Coach
Barry Hughes, Assistant Coach
Andy Strickland, Volunteer Coach

2017 Varsity Football Schedule

Date: Opponent: Location:
August 18 Smithville Home
August 25 South Pontotoc Home
September 1 Tishomingo County Home
September 8
September 15 Mooreville Away
September 22 Red Bay Away
September 29 North Pontotoc Away
October 6 Mantachie
(Homecoming)
Home
October 13 Alcorn Central Away
October 27 Booneville Home

2017 Junior Varsity Schedule

Date: Opponent: Location:
August 29 Alcorn Central Away
September 11 Tishomingo County Home
September 26 Vina Away
October 3 Mantachie Away
October 10 Tishomingo County Away

2017 Jr. High Football Schedule

Date: Opponent: Location:
August 15 Jamboree Away
August 29 Alcorn Central Home
September 5 Burnsville Home
September 12 Iuka Home
September 20 Booneville Away
September 26 Tishomingo Home
October 4 Mantachie Home


Volleyball

Stephanie Cleveland, Head Coach
Sheree Randolph, Assistant Coach

2017 Volleyball Schedule

Date: Opponent: Location:
August 10 Tishomingo County Home
August 15 Amory Away
August 17 Baldwyn Away
August 22 Tishomingo County Away
August 24 Potts Camp Away
August 29 Corinth Home
August 31 Hickory Flat Home
September 5 Amory Home
September 7 Colbert Heights & Cherokee Cherokee
September 11 Shoals Christian & Belgreen Belgreen
September 12 Alcorn Central Home
September 16 Tupelo Tournament Tupelo
September 19 Kossuth Home
September 21 Potts Camp Home
September 26 Hickory Flat Away
September 28 Baldwyn Home
October 2 Cherokee Home
October 5 Alcorn Central Away
October 10 Belgreen Home
October 12 Kossuth Away